SÖK I PRESSRUMMET

Please add at least 3 characters for search

Tags
${searchresult.newsroom_tags.pagination.count}

No Tags found

Latest news
${searchresult.newsroom_post.pagination.count}

No Latest news found
0%
Meddelande från W.L. Gore & Associates angående GORE-TEX material och COVID-19
Läsningstid: 2 minuter
Meddelande från W.L. Gore & Associates angående GORE-TEX material och COVID-19

I dessa svåra tider går våra tankar till alla dem som drabbats av COVID-19. På W.L. Gore & Associates fokuserar vi alltid på hälsa, säkerhet och välbefinnande för alla anställda hos våra partners, för våra kunder och alla i vår omgivning och för dig.

Gore har fått många förfrågningar och vi vill därför understryka att GORE-TEX produkter INTE är utvecklade och tillverkade för att ge tillräcklig lufttillförsel för att understödja mänsklig andning vid användning i "Do it yourself" (DIY) PPE-produkter (såsom ansiktsmasker) och GORE-TEX material ÄR INTE ett användbart alternativ som skydd mot COVID-19.

Våra produkter är utvecklade för att uppfylla vissa standarder och prestera enligt de krav som gäller för respektive användningsområde. Detta sker genom noggranna tillverkningsprocesser och rigorösa tester. GORE-TEX material och de slutprodukter som tillverkats av dessa material, bland annat kläder och handskar, SKYDDAR INTE mot luftburna patogener, som i första hand verkar genom luftvägarna, som t.ex. COVID-19.  

Gores Fabrics Division tillhandahåller för närvarande vitala produkter till personal inom räddningstjänsten och personal som arbetar med kritiska infrastrukturbehov under denna globala hälsokris.

Vi är mycket medvetna om bristen på PPE-produkter för personal inom sjukvården som arbetar i främsta ledet i kampen mot COVID-19-pandemin, och vi är beredda att vid behov snabbt kunna hjälpa till att utveckla ytterligare produkter. Gore undersöker hur vår vetenskapliga expertis och produktionskapacitet på olika sätt skulle kunna utnyttjas för att bidra meningsfullt till kortsiktiga och långsiktiga lösningar i kampen mot COVID-19.

Tillägg (27 mars 2020):
Vissa av Gores kunder har beslutat att tillverka personlig skyddsutrustning (PPE), såsom skyddsrockar och ansiktsmasker, av Gores laminat som finns i överskottslager för att tillhandahålla denna skyddsutrustning till lokala vårdgivare och andra hjälparbetare. Vi förstår och respekterar de humanitära motiven bakom dessa åtgärder, men vi har samtidigt framhållit för våra kunder att denna tillämpning av våra laminat inte omfattas av villkoren i vårt GORE-TEX-licensavtal.